• Alaaddinbey Mahallesi Çiftlik Caddesi No : 14/B
  • Çalışma Saatleri : Pzt-Cuma: 9:00 - 18:00

HİZMETLERİMİZ

A1 Arıtma Sistemleri olarak sizlere sunduğumuz hizmetlerimiz.

» » Endüstriyel Atıksu Arıtma Sistemleri

Endüstriyel Atıksu Arıtma Sistemleri

Endüstriyel Atıksu Arıtma
Sanayi kuruluşlarındaki ortaya çıkan kirliliklerin sanayiden sanayiye farklılık göstermesi sebebi ile endüstriyel atık sularının arıtılması yüksek derecede teknik bilgi ve sanayi deneyimi gerektirmektedir. A1 Arıtma Sistemleri, kirleticinin niteliğine göre uygun mühendislik desteği ve arıtma prosesleri uygulamaktadır.

A1 Arıtma Sistemleri; gıda endüstrileri, kaplama tesisleri, tekstil , otomotiv ve bir çok endüstriye ait atıksuların arıtımında yeterli tecrübeye sahiptir.
  • Endüstriyel Nitelikli Arıtma Sistemleri
  • Atıksu Artıma Tesisi Mekanik Ekipmanları
  • Arıtma tesisi işletme, devreye alma, danışmanlık hizmetleri
  • Otomasyon hizmetleri

1- FİZİKSEL ARITMA

Fiziksel Arıtma atıksu içerisinde bulunan yüzer ve çökebilen katıların atıksu içerisinden ayrılarak arıtma tesisinde bulunan ekipmanların korunmasını ve arıtma veriminin artmasını sağlar. Fiziksel Arıtma ile arıtma tesisinin arıtması gereken kirlilik yükü de azaltılmış olur. Fiziksel arıtma için kullanılan ekipmanlar;
- Döner Tambur Elek
- Kaba Izgara
- İnce Izgara
- Kum ve Yağ Tutucular

2- KİMYASAL ARITMA

Kimyasal Arıtma, atıksu içerisinde bulunan inorganik kirliliklerin arıtımında atıksuya uygun pH ve uygun kimyasal dozlaması yapılarak atıksu içerisinde bulunan kirliliklerin çamur formuna dönüştürülerek çökeltim tankların da çöktürülmesi ile gerçekleşmektedir. Çökeltim tankında çamur çökerken üstte kalan arıtılmış suda savaklanarak deşarj edilmektedir. Kimyasal arıtma da uygulanan başlıca reaksiyon işlemleri; koagülasyon, nötralizasyon, ve flokülasyondur. Bunun yanında metal kaplama atıksuları gibi ağır metal içeren atıksular içinde oksidayon ve redüksiyon işlemleri uygulanmaktadır. Siyanür (CN) arıtımında oksidasyon, krom altı (Cr+6) artımında da krom redüksiyon işlemi ilave olarak uygulanmaktadır. Kimyasal Arıtma Debi değeri düşük olan tesislerde de kesikli olarak uygulana bilmektedir. Kesikli Kimyasal Arıtma da reaksiyonlar tek bir tank içinde yapılmaktadır. 

Kimyasal atıksular hem içeriği hem de arıtılması için atıksuya kimyasal dozlaması yapıldığı için (özellikle ağır metal içeren atıksular) firmamız tarafından arıtma işlemininin yapılacağı tanklar kendi imalatımız olan PP polipropilen ve PE polietilen malzemeden yapmaktadır. Ayrıca firmamız birçok kimyasal atıksu arıtma tesisinin revizyonunu yaparak sistemlerin daha verimli ve ekonomik olarak çalışmasını sağlamıştır. 

3- ÇAMUR SUSUZLAŞTIRMA

Arıtma tesislerinin çalışma prensibi atıksu içerisinde bulunan kirliliklerin çamur formuna dönüştürülerek kirliliğin çamur olarak sistemden alınmasıdır. Bu çamurlar öncelikle çamur yoğunlaştırma havuzlarına alınarak poli ve kireç ilavesi ile yoğunlaştırılır. Yoğunlaşan çamur çamur susuzlaştırma işlemine tabi tutulur. Çamur susuzlaştırma işlemi çamurun preslenerek suyunun alınması esasına dayanır. Eğer çamur tehlikesiz ise deponi alanına, telikeli ise berteraf tesislerine gönderilerek bertaraf edilir. Çamur susuzlaştırma işlemi filtrepres, dekantör ve beltpres ile gerçekleştirilir. Filtrepres çamurun basınçlı pompalar ile basılması ile çalışır. Filtrepres üniteleri kendi imalat ürünümüz olarak istenilen ölçülerde imal edilmektedir.

4- PLASTİK TANK İMALATLARI

A1 Arıtma Sistemleri, deneyimli ve uzman kadrosu ile plastik tank üretimi de yapmaktadır. Plastik Tank konusunda PP polipropilen, PE polietilen ve PVC Almanya meşeili plakalardan istediğiniz ölçü ve çaplarda tank üretimi yapabilmektedir. Bu tankların kimyasal dayanımı çok yüksek olduğundan kimyasal hazırlama ve dozlama, arıtma tankları, metal kaplama proses tankları, yağ tutucular bu malzemelerden yapılabilmektir. Kimyasal dayanımı yüksek olduğundan bu tanklar özellikle metal kaplama sanayinde kullanılmaktadır. Nikel banyoları, asit banyoları, alkali banyoları, alüminyum eloksal kaplama banyoları, sert krom banyoları (cr+6), durulama banyoları gibi metal kaplama proses banyoları kimyasal direnci ne bakılarak PP, PE ve PVC plakalardan tank imalatını gerçekleştirebilmetedir. A1 Artıma Sistemleri metal kaplama sanayi atıksularının arıtımında da kurduğu birçok tesisle sektörün önde gelen firmaları arasında yer almaktadır

5- YAĞ TUTUCULAR

Atık yağlar, suya ve kanalizasyona döküldüğü zaman su yüzeyini kaplar, havadan suya oksijen transferini önler, zamanla suda bozunarak sudaki oksijenin tükenmesini hızlandırır. Atık yağlar kanalizasyon borularına yapışarak boru kesitinin daralmasına ve tıkanmasına neden olarak kanalizasyon sistemlerine zarar verir. Dolayısıyla ilgili tüm işletmelerin YAĞ TUTUCU kullanması gerekmektedir.

ağ tutucular, yağlı atık suların alıcı ortama, kanalizasyona veya arıtma tesislerine verilmeden önce yağın atık sudan ayrılması amacıyla kullanılır. Kullanım alanları; Organize sanayi içerisinde bulunan fabrikalar, Oteller, Yemek Firmaları, Restaurant ve Lokantalar’ın genellikle mutfaklarında lavabo altlarına yerleştirilir. Çalışma prensibi, yoğunluğu sudan düşük olan yağın yüzeyde toplanması ve ortamdan uzaklaştırılması esasına dayanır. Sistem, zemin üstü veya gömülü kurulma imkânına sahip olup; komple Poliproplen (PP) veya Polietilen (HDPE) malzemeden imal edilebilmektedir. Ayrıca küçük işletmeler için lavabo altı sistemlerimizde mevcuttur. Gömülü tip polietilen esaslı HDPE malzemeden yapılmak ta olur körüğe

Yağ tutucu sistemlerimizin avantajları;
- Atıksu içinde bulunan yağları otomatik olarak ayrıştırır,
- Kir tutmayan pürüzsüz yüzeyiyle temizliği oldukça basittir,
- Kullanılan malzeme (Polipropilen, Polietilen(HDPE)) çok dayanıklı olup 50 yıl gibi
çok uzun bir kullanım ömrüne sahiptir.
- Merkezi olarak veya lavabo altına yerleştirilebilir.
- Hafif olduğu için rahatlıkla taşınabilir.
- Pompalama ve dozajlama gerektirmez
- Bakımı ve kurulumu oldukça kolaydır
- Rakiplerine göre boyama ihtiyacı yoktur.
- Konulacağı mevcut alana göre ölçüleri ayarlanabilir. (Müşteriye özel ürünler)
- Yağı tutarak istenilen deşarj parametrelerini sağlar.
 borular ile rahatlıkla montaj yapılabilmektedir.